خانه / پژوهش / راهکارهای داشتن سالمندی سالم

راهکارهای داشتن سالمندی سالم

سالمندی به عنوان یک فرصت یا تهدید؟

چطور می­توانیم سالمند سالم داشته باشیم؟

دکترحسین نحوی نژاد، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور و متخصص در امور سالمندان: با اصلاح سبک زندگی و با روش زندگی سالم و درست می­توان این مسئله را حل کرد. متاسفانه چون روش‌ زندگی­های ما در زمان جوانی و میانسالی، روش های درستی نیست در زمان پیری نتیجه اش گریبانگیرمان می­شود. دخانیاتی که فرد در زمان جوانی مصرف می کند در زمان پیری عوارضش را می‌بیند و غذای چرب و پرنمکی را که در زمان میانسالی استفاده می‌کند عوارض قلبی و عروقی دیابت و مشکلاتش را مثل سکته قلبی و مغزی را در زمان پیری تجربه می کند.

آلودگی هوا و تغذیه نامناسب و استرس ها و ناراحتی‌هایی که در پیرامون زندگی وجود دارد منجر به بیماری­های لاعلاج و مزمن مثل سرطان‌ها در سن سالمندی می‌شود.

رعایت ایمنی:

ایمنی سالمندان است. خیلی از سالمندان ممکن است آدم‌های سالم و سرزنده‌ای باشند اما حادثه‌ای کوچک بخصوص در محیط زندگی شان آنها را به آدم‌های ناتوان و معلول تبدیل می‌کند. مثل زمین‌خوردن در حمام، در آشپزخانه و در جاهای مختلف که ممکن است منجر به آسیب‌دیدگی آنها شود. خوب این مسئله هم باید رعایت شود. تغذیه: متاسفانه بسیاری از سالمندان ما پوکی‌ استخوان دارند. همین مسئله منجر به شکستگی‌ها و دردهای بسیار شدید می شود، آنها باید تغذیه مناسب و مغذی داشته باشند؛ از ویتامین‌های مناسب؛ املاح و عناصر ضروری استفاده کنند. بیمه های اجتماعی و پیشگیرانه: بیمه‌های ما پیشگیر محور نیست. یعنی فرد باید بیمار شود تا بیمه برایش هزینه کند اگر بیمه‌ها پیشگیر محور باشند می توانیم با غربالگری از بسیاری بیماری­های لاعلاج؛ مثل سرطان پستان و سرطان گردن رحم که زنان سالمند را بویژه و سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ که آقایون را بخصوص مبتلا میکند جلوگیری کنیم.

بهداشت روان افراد سالمند:

سالمندی که بستگان و نزدیکانش را از دست می دهد و یا از محیط کارش منفک می شود به شدت در معرض آسیب و افسردگی است. اگر بتوانیم بهداشت روان آنها را کنترل کنیم و غربالگری هایی داشته باشیم و شرایطی ایجاد کنیم که از لحاظ ساختار روانشناختی این افراد از مسایل افسردگی دور شوند ما جامعه سالمندی خواهیم داشت که توانمند است و دچار افسردگی و ناتوانی نیست.

اوقات فراغت:

پرنکردن اوقات فراغت سالمندان و نداشتن برنامه مشخص برای آن، عوارض بدی را به همراه دارد و طبق اطلاعات و آمار موجود بالای ۲۵ درصد سالمندان به انواع مختلف اختلالات افسردگی، اضطراب و گوشه گیری مبتلا هستند. از آنجا که بین سلامت روان و اوقات فراغت سالمندان ارتباط مستقیمی وجود دارد اگر اوقات فراغت به نحو احسن پر شود، سالمندان از بهداشت روانی خوبی برخوردار خواهند بود. در غیر این صورت افکار منفی و ناخوشایند گذشته ممکن است در ذهنشان تداعی شود مثلا سالمندانی که عزیزان و آشنایان خود را از دست داده اند، در اوقات بیکاری، فکر و ذهنشان درگیر مرگ و شکل گیری افکار ناامیدکننده است. ادامه چنین روندی می­تواند آنها را به سمت ابتلا به افسردگی سوق دهد.

خبرگزاری صدا و سیما

درباره ی سمیه مسرور

همچنین ببینید

Living with Alzheimer's

Living with Alzheimer’s: A guide for families and caregivers

  “Living with Alzheimer’s: A guide for families and caregivers” .This book is collected by …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *