خانه / اخبار / ۱۱ درصد جمعیت شهر اصفهان سالمند هستند

۱۱ درصد جمعیت شهر اصفهان سالمند هستند

شهردار اصفهان با بیان اینکه نزدیک به ۱۱ درصد جمعیت شهر اصفهان سالمند هستند، گفت: سالمندان به عنوان سرمایه های اجتماعی شهر در صورت ایجاد فرصت می توانند با تجربه ها و تدابیر خود به اداره شهر کمک کرده و تجارب خود را انتقال دهند.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی در نشست تخصصی دو روزه شهر دوستدار سالمند که با حضور نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، مشاور بین المللی طرح و مسئولان شورای ملی سالمندان کشور، اعضای شورای شهر و مدیرکل سازمان بهزیستی در اصفهان آغاز شد، گفت: طبق آمار سال ۹۵ ،شهر اصفهان دارای بیش از دو میلیون و ۲۵۰ هزار نفر جمعیت و سومین شهر پرجمعیت ایران است، این شهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی و وجود صنایع مختلف و بزرگ، شهری مهاجرپذیر است، شهری که تا سال ۹۵ و بر اساس آمار بیش از ۴۰۰ هزار حاشیه نشین در ۹ منطقه حاشیه ای داشته است.
وی با بیان اینکه نزدیک به ۱۱ درصد جمعیت شهر اصفهان سالمند هستند، افزود: این سالمندان به عنوان سرمایه های اجتماعی شهر با کوله باری از تجربه می توانند در صورت ایجاد فرصت با تدابیر خود به اداره شهر کمک کرده و تجارب خود را انتقال دهند. اصفهان به عنوان شهری تاریخی، فرهنگی و گردشگری و به عنوان شهر دوستدار سالمند لازم است تدبیری برای استفاده از سرمایه سالمندان داشته باشد. بسیاری از کسانی که امروز اصفهان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند گردشگران فرهنگی و تاریخی هستند که بخش زیادی از آن ها دارای سن بالایی بوده و جزو طبقه سالمند محسوب می شوند، بنابراین باید در این شهر راهکارهایی اندیشیده شود که زندگی هم برای سالمندان شهر اصفهان و هم برای سالمندان سایر کشورها که به این شهر وارد می شوند آسوده تر شود و گردشگران با ماندگاری بیشتر در این شهر به رونق گردشگری و زمینه سازی برای ایجاد اشتغال و شادابی شهر کمک کنند.
نوروزی اضافه کرد: شهرداری اصفهان این آمادگی را دارد با حضور گروه های مردم نهاد و تشکل های مردمی نقاطی را در محله ها انتخاب کند تا زیرساخت های آسودگی زندگی سالمندان در این نقاط به خوبی مهیا شود. قانون اساسی تامین رفاه عمومی برای همه را به عنوان یک ماموریت اصلی برای دولت در نظر گرفته و سالمندان باید از حقوق اجتماعی مانند بیمه، تامین اجتماعی، درمان و تسهیلات آمد و شد بهره مند شوند.
وی ادامه داد: اینکه اصفهان شهر دوستدار سالمند و کودک است حکایت از ظرفیت های بالای این شهر دارد، این شهر با سابقه فرهنگی و تاریخی که دارد می تواند برای همه طبقات سنی و شهروندان، شهر را زیست پذیر کند، این موضوع نیاز به تدبیر صحیح، برنامه ریزی و احساس مسئولیت اجتماعی دارد.
وی تاکید کرد: امیدوارم شاهد یک شهر خوب در راستای حمایت از سالمندان، کودکان و همه اقشار باشیم، با تعاملی که در شهر با همکاری همه دستگاه های ذیربط انجام شده در کنار حمایت های مردمی می توانیم شهر را در مسیری درست برای افزایش امید به زندگی و بهبود زندگی سالمندان فراهم کنیم، امیدوارم این جلسه بتواند ما را برای رسیدن به چنین هدفی یک گام به جلو ببرد.

 

درباره ی سمیه مسرور

همچنین ببینید

تجهیز مراکز سالمندان جهت مقابله با کرونا به اکسیژن سنج

رییس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار سازمان بهزیستی کشور گفت: تمام مراکز سالمندان در سراسر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *