خانه / اخبار / تفاهم ‌نامه شهر دوستدار سالمند با صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در اصفهان امضا شد

تفاهم ‌نامه شهر دوستدار سالمند با صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در اصفهان امضا شد


ارزیابی و برنامه ریزی الگوی شهر دوستدار سالمند در محلات پایلوت شهر اصفهان

تفاهم ‌نامه سه جانبه طراحی و ایجاد شهر دوستدار سالمند بین شهرداری اصفهان، شورای ملی سالمندان کشور وابسته به سازمان بهزیستی کشور با همکاری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و اداره کل بهزیستی استان اصفهان امضا شد.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، همکاری و مشارکت در زمینه تدوین و اجرای طرح ارزیابی شهر دوستدار سالمند در چارچوب قوانین و مقررات مرتبط با سازمان بهزیستی کشور و شهرداری اصفهان موضوع این تفاهمنامه است. بر اساس این تفاهم نامه ارزیابی و برنامه ریزی الگوی شهر دوستدار سالمند در تعدادی از محلات شهر اصفهان به صورت پایلوت انجام می شود.
تکریم سالمندان در راستای زیست پذیری و بهزیستی فرهنگی
قدرت اله نوروزی، شهردار اصفهان در مراسم امضای این تفاهمنامه ضمن معرفی ویژگی های شهر دوستدار سالمند، اظهار کرد: یکی از دستاوردهای جوامع توسعه یافته، سالمندان به عنوان سرمایه های اجتماعی هستند که شکل گیری این سرمایه اجتماعی فرآیندی طولانی داشته و هزینه های سنگینی را می طلبد.
وی تصریح کرد: لازم است برای پاسداری از این سرمایه اجتماعی هر کدام از دستگاه های متعدد مرتبط با این موضوع، باید وظایف خود را به درستی انجام دهند.
شهردار اصفهان یکی از برنامه های این دوره مدیریت شهری را تحقق شهر فرهنگی ذکر کرد و افزود: این شهر فرهنگی دارای مؤلفه های متعدد مانند زیست پذیری و بهزیستی فرهنگی است؛ اگر قصد داشته باشیم این دو مؤلفه را تحقق ببخشیم ناگزیر هستیم همه گروه های سنی و اقشار را واقع بینانه نگاه کرده و وظایف خود را به شکل صحیحی اجرا کنیم.
وی با اشاره به روز جهانی کودک، اضافه کرد: اصفهان در یک سال گذشته به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک شناخته شده و این استحقاق را دارد که به عنوان شهر دوستدار کودک شناخته شود؛ شهر دوستدار کودک باید همه ظرفیت ها را برای پرورش، رشد و تربیت کودک داشته باشد، شهرداری در این مسیر حرکت می کند.
نوروزی، سالمندان را سرمایه های اجتماعی ذکر کرد و ادامه داد: این گروه سنی به لحاظ تجربه اندوخته خود حائز اهمیت هستند و بیشتر نیاز به توجه و مراقبت دارند؛ لازم است سیاست ها، برنامه ها، ساختارها و نوع خدماتی که ارائه می شود در راستای حمایت از حقوق این گروه باشد.
وی با بیان اینکه لازم است برای هر گروه سنی متناسب با آن گروه برنامه ریزی لازم را داشته باشیم، اضافه کرد: با این وجود توجه ما به انسان از نوع انسان به «ماهوی انسان» و بدون توجه به ویژگی های شخصی و فردی است؛ این انسان هر دین، مذهب، جنس، رده سنی و … می تواند داشته باشد.
سالمندان، کارگزار توسعه پایدار
شهردار اصفهان سیاست مدیریت شهری را در تقسیم امکانات و خدمات توجه به انسان، فارغ از هر موضوع دیگری ذکر کرد و گفت: برای تحقق توسعه پایدار گروه های سنی به ویژه سالمندان، موضوع توسعه پایدار هستند اما ما می خواهیم نه فقط موضوع، بلکه کارگزار توسعه پایدار باشند.
وی تاکید کرد: باید به گونه ای عمل کنیم تا همه جوانان امروز در سال های آینده بدانند در شهری زندگی می کنند که این شهر قرار است مکانی امن، راحت و بدون دغدغه برای آنان باشد. امیدوارم همه به این نگاه فرهنگی کمک کنند زیرا در صورت تلاش همگان است که همه سنین و اقشار در آن شهر احساس آرامش و آسایش می کنند.

درباره ی سمیه مسرور

همچنین ببینید

تغذیه دوران سالمندی

تغذیه دوران سالمندي گرچه دوران سالمندي به ۶۰ سال و بالاتر اطلاق می گردد ولی تغییرات سالمندي از سالها قبل آغاز می شود. توجه به تغذیه در این دوران به دلیل تغییر نیازهاي تغذیه اي بدن از اهمیت به سزایی برخوردار است. نیاز سالمندان به مواد مغذي متاثر از داروها، بیماریها و پدیده هاي بیولوژیکی دوران میانسالی و سالمندي بوده و در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. مهمترین توصیه تغذیه اي براي این سنین ، تهیه غذاهاي ساده و کم حجم است به شکلی که تمامی نیازهاي فرد به مواد مغذي تامین گردد و در عین حال متناسب با فرهنگ مصرف او باشد. انتخاب نوع غذا در برنامه غذایی روزانه از اهمیت خاصی برخوردار است. نکته اساسی در برنامه غذایی سالمندان، مصرف مواد غذایی کم چربی و کم کلسترول (مانند شیر ولبنیات کم چرب، کاهش مصرف روغن، کره، خامه و …) ، کم نمک و پر فیبر است. در اینجا ۵ گروه غذایی با مقادیر توصیه شده به عنوان راهنماي مصرف معرفی شده اند. مصرف متنوع و متعادل مواد غذایی از همه گروههاي غذایی اصلی در روز توصیه می شود:   نیازهاي تغذیه اي خاص سالمندان -درافراد مسن مصرف روزانه ۸-۶ لیوان مایعات ترجیحا“ آب براي پیشگیري از یبوست وکم آبی بدن توصیه کنید، زیرا افراد مسن علیرغم نیاز واقعی به مایعات کمتر احساس تشنگی می کنند و به همین دلیل بیشترمستعد کم آبی بدن و یبوست هستند. -با افزایش سن نیاز به انرژي کاهش می یابد به همین علت نیاز متابولیسمی بدن به انرژي از سایرگروههاي سنی کمتراست. افراد مسن فعالیت بدنی کمتري دارند و در نتیجه نیازمند غذاي کمتري براي ثابت نگهداشتن وزنشان هستند.براي محدود کردن دریافت انرژي، توصیه کنید غذاهاي کم حجم و غنی از مواد مغذي را بیشتر مصرف کنند و مصرف مواد شیرین و چربیها را نیز کاهش دهند . -از آنجاکه در سالمندان نیاز به انرژي کاهش می یابد، پروتئین مورد نیاز بدن باید از منابع با کیفیت بالا (از لحاظ پروتئین) مانند گوشتهاي کم چربی، مرغ، ماهی، سفیده تخم مرغ، فرآورده هاي لبنی بدون چربی یا کم چربی تامین شود. غلات و حبوبات نیز از منابع گیاهی پروتئین هستند که اگر با هم مصرف شوند تمامی اسیدهاي امینه ضروري مورد نیاز بدن را تامین می کنند. پروتئین حدود ۱۵ % کل انرژي روزانه را تشکیل می دهد. توصیه کنیدحدود نصف پروتئین مصرفی روزانه از نوع حیوانی باشد (مانند انواع گوشت). -مصرف چربیها باید در رژیم غذایی سالمندان محدود شود. دریافت چربی نباید بیش از ۳۰ % کل انرژي دریافتی در روز باشد، خصوصا سهم چربی اشباع (شامل چربی پنهان در گوشت ، انواع روغن جامد و کره) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *