خانه / اخبار / آلزایمر یک بیماری خاموش است

آلزایمر یک بیماری خاموش است

متخصص مغز و اعصاب:

آلزایمر یک بیماری خاموش است

متخصص مغز و اعصاب و عضو خیریه محمد امین(ص) گفت: آلزایمر به صورت خاموش و تدریجی و بی سر وصدا شروع می شود و مشخص ترین نشانه آن اختلال در حافظه است.

دکتر محمد رضا نجفی با موضوع علائم آلزایمر و درمان آن در همایش چگونه از یک سالمند مبتلا به آلزایمر مراقبت کنیم، اظهار کرد: در ۱۵ سال آینده با ۱۵ میلیون سالمند ربرو خواهیم بود؛ دردوران سالمندی میزان بیماری ها افزایش می یابد که یکی از این بیماری ها دمانس یا آلزایمر است و درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

وی ادامه داد: در این بیماری کوچکی مغز دیده می شود که در پس آن آسیب های زیادی وجود دارد.

این متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: آلزایمر به صورت خاموش و تدریجی و بی سر وصدا شروع می شود و انسان می بیند توانایی های قبلی خود را ندارد و روز به روز کمتر می شود، بنابراین علائم هشدار دهنده بیماری آلزایمر اختلال حافظه است و فرد از فراموشی شکایت دارد و زمان و مکان را گم می کند.

وی افزود: بیمار آلزایمری در بیان خود ضعف دارد و برای ادای کلمات دنبال لغت می گردد و در قضاوت خود دچار ضعف می شود و در حالات و رفتار و خلق و خوی او تغییر می کند و آدمی دم دمی مزاج است و حساس و زودرنج می شود.

دکتر نجفی در ارتباط با دیگر علائم آلزایمر گفت: در شخصیت فرد نیز تغییرات ایجاد می شود و اشیا خود را در جای نامناسب می گذارد و انگیزه خود را برای انجام کارها از دست می دهد.

وی اضافه کرد: بیماری آلزایمر به دلیل از دست دادن حافظه نزدیک است و علت آن از دست رفتن نورن های مغزی است و سلول های مغز از دست می رود و مواد غیر مفیدی جایگزین آن می شود؛ البته وراثت و شرایط محیطی بر بروز آلزایمر تأثیر گذار است.

این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: بیمار آلزایمر پیشرونده است و درمان آن شامل درمان های دارویی و غیر دارویی است که بخش غیردارویی آن بسیار مهم تر است ، باغبانی، نقاشی، داشتنن صله رحم و موسیقی نقش موثری در کنترل از پیشروی آلزایمر دارند.

وی خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به آلزایمردچار هذیان و ناراحتی های اعصاب و روان هم می شوند که باید داروهای آرامش بخش برای آنها تجویز کرد. اما موسیقی و حرکت، مطالعه، بازی های گروهی و دورهمی های خانوادگی و دوستانه در ممانعت از پیشرفت آلزایمر بسیار موثر است.

درباره ی سمیه مسرور

همچنین ببینید

تجهیز مراکز سالمندان جهت مقابله با کرونا به اکسیژن سنج

رییس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار سازمان بهزیستی کشور گفت: تمام مراکز سالمندان در سراسر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *