خانه / اخبار / ما به دنبال توانمندسازی افراد مثبت شصت سال هستیم

ما به دنبال توانمندسازی افراد مثبت شصت سال هستیم

توانمندسازی سالمندان

رئیس مرکز آموزش انجمن آموزش پزشکی ایران:

ما به دنبال توانمندسازی افراد مثبت شصت سال هستیم

رئیس مرکز آموزش انجمن آموزش پزشکی ایران گفت: باید تأمین امنیت افراد مثبت شصت سال و بیمار مبتلا به آلزایمر رعایت شود و مدیریت سایر ابعاد زندگی این افراد مانند مسائل حقوقی و مالی حمل و نقل و تأمین امکانات و غیره باید توسط خانواده یاد گرفته شود.

دکتر فرهاد بهمن زیاری  درهمایش “چگونه از یک سالمند مبتلا به آلزایمر مراقبت کنیم؟” اظهار کرد: مراقبت با باید به صورت تیمی و توسط بیمار، خانواده و مراقب صورت گیرد؛ همه ما بیماری را تجربه کردیم اما سالمندی در کشور ما بار منفی دارد به همین دلیل اعضای  خیریه محمد  امین (ص) را ۶۰+ صدا می زنیم.

وی ادامه داد: متأسفانه نظام سلامت در هیچ کجای دنیا همه بیماری های ما را حل نمی کند بلکه باید بخش خصوصی و NGO ها وارد عمل شوند. ما قصد داریم تا با برگزاری دوره های آموزشی برای مراقبین سالمندو افراد مبتلا به آلزایمر، سطح کیفی خدمات مراقبتی را ارتقا دهیم.

عضو انجمن آموزش پزشکی عنوان کرد: ما کشور مسرفین هستیم و در درمان هم اسراف می کنیم، به عنوان مثال هیچ کجای دنیا داروهای شیمی درمانی را که هزینه بالایی دارند، نمی دهند به بیمار که به داخل منزل ببرند، اما در ایران این کار را می کنند.به همین دلیل لازم است آموزش ببینیم و در جهت درست گام برداریم.

وی افزود: کودک بازی و شادی دارد و نق هم می زند چون نیاز به توجه و محبت دارند، سالمندان هم در دوران پیری به همین دلیل نق می زنند زیرا به توجه نیاز دارند. از سوی دیگر افراد مثبت شصت سال نیز نیاز به شادی و نشاط و بازی دارند.

رئیس مرکز آموزش انجمن آموزش پزشکی ایران با بیان اینکه ما به دنبال تبلیغ نیستیم و به دنبال توانمندسازی هستیم، گفت: پزشک خانواده نقش درمان، مراقبت و مشاوره ای دارد البته پزشک باید کرامت انسانی فرد را حفظ کند و هیچ انسانی را به تمسخر نگیرد و دلش برای مردم بتپد.

وی اضافه کرد: خود مراقب و خانواده از همه افراد موجود در نظام سلامت مهم تر هستند ، بدین ترتیب توانبخشی مناسب، ارتقای سلامت و پیشگیری خوب صورت می گیرد، چراکه درمان با استفاده از منابع اولیه و امکاناتی که در اختیار نظام سلامت است حرکت می کند.

بهمن زیاری تاکید کرد: ۶۵ تا ۸۵ درصد کل مراقبت های سلامتی به وسلیه بیمار و خانواده انجام می شود؛ خود مراقبتی عملی است که در آن شخص از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده کرده و به طور مستقل از دیگران در جهت سلامتی گام بردارد.

وی خاطرنشان کرد: هنوز مرکز تخصصی آلزایمر در اصفهان نداریم که امیدواریم به زودی احداث شود البته قرار نیست در همه اقدامات درمانی در کشور رایگان باشد.اما قبل از آن لازم است شهروندان خودشان در مسیر دوری از آلزایمر گام بردارند و با خودمراقبتی نیاز به مراجعه به چنین مراکزی را کاهش دهند.

دکتر بهمن زیاری تصریح کرد:در وهله اول باید به نیازهای عمومی یک سالمند توجه کرده و ایمنی و تغییرات جسمی آنها را در نظر بگیریم، بسیاری از سالمندها دچار اضطراب و افسردگی و… می شوند که خانواده باید علائم، مشکلات و عوارض آن و اختلالات همراه با آن را یاد بگیرند. این بخشی از خودمراقبتی و توجه به نیاز افراد مثبت شصت سال قبل از ابتلا به بیماری است.

وی خاطرنشان کرد: باید تأمین امنیت سالمند و بیمار مبتلا به آلزایمر رعایت شود و مدیریت سایر ابعاد زندگی سالمند مانند مسائل حقوقی و مالی حمل و نقل و تأمین امکانات خرید باید توسط خانواده یاد گرفته شود.

درباره ی سمیه مسرور

همچنین ببینید

کرونا در چه صورت برای سالمندان خطرناک نیست؟

  رئیس انجمن علمی سالمند شناسی و طب سالمندان ایران، گفت: کرونا برای آن دسته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *