خانه / سخنی با خانواده ها / روش استفاده از بالابر

روش استفاده از بالابر

روش استفاده از بالابر

گام اول: آشنایی با اجزای بالابر

  • پایه ­ها و چرخ ­های بالابر را بشناسید. معمولاً بالابر دو پایه موازی با کف زمین داشته که چرخ­ ها به آن متصل می­ شوند. همواره از صحت اتصال چرخ­ ها و محکم بودن آنها به پایه بالابر اطمینان حاصل کنید. همچنین موقع استفاده از بالابر، فاصله مناسب پایه ­ها، قفل بودن چرخ ­ها، ثبات جای آن و عدم لغزش بالابر را بررسی کنید. فراموش نکنید که از بالابر در مکان های ناهموار استفاده نکنید.

  • به میله­ های جلیقه و بازوی متحرک توجه داشته باشید. در بالای بالابر یک میله وجود دارد که بازوی متحرک نامیده می­شود. در انتهای این بازو یک میله چهارطرفه وجود دارد که معمولاً قلاب­ هایی برای نگهداری جلیقه به آن وصل هستند. جلیقه بیمار را نگه ­می­دارد. حتماً راهنمای شرکت سازنده در مورد میزان تحمل وزن دستگاه و جلیقه را مطالعه کنید.

  • چگونگی بالا بردن و پایین آوردن بازوی متحرک را تشخیص دهید. دو نوع بالابر وجود دارد: دستی (هیدرولیکی) و الکتریکی. تنها تفاوت بین آنها نوع بالابردن و پایین آوردن بازوی متحرک شان است. بالابر دستی از طریق حرکت دستگیره­ های پمپی و بالابر الکتریکی با زدن دکمه­ بالا و پایین حرکت می­ کند.

 

  • برای بالابر الکتریکی نحوه کار با دستگاه هنگام قطع برق را از راهنمای آن مطالعه کنید. بیشتر بالابرهای الکتریکی یک کنترل اضطراری دارند که به صورت مکانیکی و دستی می­توان نسبت به انتقال بیمار هنگام قطع برق اقدام کرد. باید بدانید این قسمت در کجا قرار دارد و چگونه کار می­ کند.

  •  انوع جلیقه­­ های بالابر را بشناسید. بالابرها دارای جلیقه­ های مختلفی هستند که باید مناسب با شرایط سالمند بهترین نوع آن را انتخاب کرد. نوع U شکل ساده ترین و سریع­ترین جلیقه­ های قابل استفاده می­ باشند. برای انتخاب جلیقه­ مناسب حتماً با شرکت سازنده آن تماس گرفته و از توصیه­ های پزشک سالمنداتان استفاده کنید.

 

  • جلیقه را از نظر داشتن هرگونه نقصی بررسی کنید. دوخت نامناسب و جای قلاب فرسوده می ­تواند منجر به آسیب زدن به سالمند و بالابر شود.

 

  • نحوه­ی اتصال قلاب به جلیقه را یاد بگیرید. جلیقه ­های مختلف با روش ­های مختلفی متصل می­ شوند که باید برای یادگیری آنها حتماً دفترچه راهنمای بالابر مطالعه کنید.

 

  • قبل از استفاده از بالابر  با تمام روش های انتقال بیمار آشنا شوید.  دستورالعمل­ های این کار را از منابع مختلف از جمله راهنمای دستگاه، کارشناسان شرکت و افراد باتجربه یاد گرفته و چندین مرتبه روی یک فرد داوطلب یا به تنهایی تکرار کنید.

درباره ی سمیه مسرور

همچنین ببینید

قرار ملاقات های پزشکی برای سالمند دارای اختلال حافظه

دریافت مراقبت­ های پزشکی منظم برای سالمند دارای اختلال حافظه بسیار مهم است. سعی کنید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *