خانه / زندگی شاد و سالم در سالمندی / سرگرمی برای سالمندان

سرگرمی برای سالمندان

 

سالمندی دورانی است که اوقات فراغت افراد بسیار بیشتر از سایر دوران زندگی بوده و برای همین باید برای فراهم کردن سرگرمی ‌های مناسب برای سالمندان برنامه ریزی مناسبی را انجام داد. برای انجام سرگرمی ‌های مورد علاقه سالمند می ‌توانید به نکات زیر توجه داشته باشید:

مسافرت:

برنامه ریزی برای مسافرت در دوران سالمندی یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام داد. فراموش نکنید که مسافرت با سالمندان نیاز به برنامه ریزی خاص خود (بردن داروها، وسایل مورد نیاز سالمند، رزرو مکان دارای آسانسور، توالت فرنگی و …) دارد. در صورتی که برای مسافرت رفتن با سالمند خود مشکل دارید می ‌توانید از تورهای گردشگری مخصوص سالمندان کمک بگیرید.

مکآنهای تفریحی:

رفتن به مکآنهای تفریحی مانند پارک، رودخانه، باغ وحش، رستوران و … و گرفتن عکس ‌های یادگاری و تهیه آلبوم برای وی به منظور تهیه مجموعه شخصی می ‌تواند سالمند را خوشحال و هم سرگرم کند.

خانه ‌داری به همراه سالمند:

می ‌توانید سالمند را در انجام کارهای ساده منزل مثل آشپزی، آب دادن به گل ‌ها، تمیز کردن ظروف و … مشارکت دهید تا علاوه بر سرگرمی در انجام امور به شما کمک کنند و احساس بهتری داشته باشند.

باغبانی:

فراهم کردن محلی در حیاط برای انجام کارهای باغبانی و کاشت گل و گیاه و رسیدگی به آنها فعالیتی است که بیشتر سالمندان به آن علاقمند هستند.

خواندن روزنامه:

می ‌توانید روزنامه ‌های هر روز را به همراه سالمند مطالعه کنید و در مورد آن صحبت کنید.

بازی کردن:

انجام بازی ‌های مختلف مورد علاقه سالمند مثل حل پازل ‌های ساده تا دشوار، بازی شطرنج و …، به ویژه در صورتی که به صورت گروهی و با سایر اعضای خانواده انجام شود، می ‌تواند برای بسیاری از سالنمدان سرگرم کننده و جذاب باشد.

تعمیر وسایل:

در صورتی که به تعمیر وسایل علاقمند است می ‌توانید وسایلی که درست کار نمی ‌کند را به او بدهید تا تعمیر کند. این کار به ویژه برای سالمندان مرد احساس خوبی را ایجاد می ‌کند.

استفاده از آکواریوم در منزل:

می ‌توانید آکواریوم در اندازه کوچک و مناسب منزل خود تهیه کنید. این کار روحیه سالمند را تقویت می ‌کند و یک سرگرمی جالب است.

نگهداری حیوان خانگی:

نگهداری حیوان خانگی و رسیدگی به آن می ‌تواند برای بسیاری از سالمندان سرگرم ‌کننده باشد.

شرکت در کنسرت ‌ها:

می ‌توانید برنامه خواننده ‌ها و آهنگ ‌های مورد علاقه و خاطره ‌انگیز سالمند را دنبال کنید و او را در جریان بگذارید.

فیلم ‌ها و عکس ‌های قدیمی خاطره ‌انگیز:

می ‌توانید فیلم ‌های قدیمی مورد علاقه سالمند را تهیه کرده و با هم ببینید. همچنین دیدن آلبوم عکس ‌های قدیمی بسیار سرگرم کننده و لذت ‌بخش است.

درباره ی سمیه مسرور

همچنین ببینید

آلزایمر یک بیماری خاموش است

متخصص مغز و اعصاب: آلزایمر یک بیماری خاموش است متخصص مغز و اعصاب و عضو …

2 دیدگاه

  1. اجازه دارم مقاله رو توی سایت خودم پست کنم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *